Menu

Historia drukarki igłowej

13 września 2015 - Przy herbacie, Rodzaje druku
Historia drukarki igłowej

W obecnych czasach druk towarzyszy nam na każdym kroku – wizytówki, plakaty i dokumentacja towarzyszą nam na każdym kroku. Niewielu z nas wie kiedy i w jaki sposób powstała pierwsza drukarnia oraz kto przyczynił się w tak olbrzymi sposób do rozwoju świata. Dzisiaj zapoznamy się z historią jednej z najbardziej znanych i zjawiskowych maszyn, czyli z dziejami drukarki igłowej.

Drukarka igłowa zwana również matrycową lub mozaikową jest niewątpliwie najpopularniejszym rodzajem drukarki komputerowej. Co ciekawe, jest ona zdecydowanie bardziej zbliżona swoim wyglądem do maszyny do pisania niż do współczesnej drukarki. Podstawą budowy tego rodzaju drukarki są taśmy barwiące: czarne lub kolorowe. Papier, który jest stosowany, powinien być ciągły z obustronną perforacją, dlatego że pozwana on na przykładowo wydruk długich tabel na jednym arkuszu papieru.

Historia drukarki igłowej rozpoczyna się w 1964 roku w Tokio. Japońska firma Seikosha skonstruowała pierwsze tego typu urządzenie na potrzeby Igrzysk Olimpijskich. Głównym powodem zbudowania owej drukarki była chęć precyzyjnego i jasnego dla kibiców rejestrowania wyników, które osiągali sportowcy. Ten rok był momentem przełomowych jeśli chodzi o archiwizację oraz przetrzymywanie i sporządzanie dokumentacji. Co bardzo ciekawe, pierwsza drukarka igłowa została wówczas nazwana drukarką elektroniczną. Już dwa lata od momentu powstania rozpoczęto masową produkcję drukarek igłowych, co w tamtych latach było niesamowitym wynikiem.

Drukarki igłowe są cenione za bardzo niskie koszty eksploatacyjne w porównaniu z drukarkami atramentowymi bądź laserowymi. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wybór drukarki igłowej, ponieważ nie wymaga ona specjalnego przygotowania środowiska, w którym będzie działać, a co za tym idzie wspomniane koszty znacznie się obniżają. Dzięki temu przykładowo wizytówki Warszawa są tanie i każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Jak widzimy, drukarka igłowa stała się podstawą do powstania innych równie ciekawych, przydatnych i ważnych urządzeń.

8 thoughts on “Historia drukarki igłowej

coś nowego

Już dawno na bardziej unikatowy blog nie trafiłam 😛 Fajnie xd

piotruś

Dobrze, że was znalazłem

Dodaj komentarz