Menu

Historia druku

13 września 2015 - Przy herbacie, Rodzaje druku
Historia druku

Czym tak naprawdę jest druk? To z pewnością sposób komunikacji międzyludzkiej oraz możliwość zbierania i utrwalania historii i dziejów człowieka. Wynalezienie druku zwiększyło niewątpliwie dostępność ludzi do książek i czasopism, dzięki czemu możemy się kształcić oraz rozwijać swoje pasje.

Historia druku sięga około pierwszej poł. I w.n.e., kiedy powstał Estempaż, który wykorzystywano do wykonywania papierowych odbitek płaskorzeźb oraz napisów z kamienia bądź brązu. Z kolei najstarszy drukowany buddyjski zwój pochodzi z Dalekiego Wschodu i powstał w VII w n.e. Dwa wieki później ludzie zaczęli przykładać coraz więcej starań, które zmierzały do wydawania książek w większych nakładach. Kumulacja tych dążeń miała w roku 1107, kiedy wynaleziono druk kolorowy. Dzięki temu odkryciu możliwe było drukowanie banknotów, a współcześnie możemy wytwarzać wizytówki, plakaty czy gazety. Ogromny przełom nastąpi w XV wieku, w którym to Jan Gutenberg wydrukował kilkaset egzemplarzy Biblii oraz wynalazł prasę drukarską. Wiek ten stał się momentem, w którym rozwój przybrał bardzo szybkie tempo, co zdecydowanie najbardziej dostrzegalne było w coraz to bardziej skomplikowanych technologiach.

Pierwsza drukarnia została zbudowana w 1491 w Krakowie i była to Szwajpolta Fiola. To specjalistyczna oficyna, której zadaniem było tłoczenie cyrylicą ksiąg liturgicznych dla kościoła prawosławnego. Proces ten odbywał się w języku cerkiewnosłowiańskim. Co ciekawe, druki Fiola były bardzo popularne na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, gdzie obecnie znajdują swoje miejsce w muzeach.

Współcześnie drukarnie są bardzo unowocześnione i rozbudowane, dzięki czemu każde z zadań zostaje wykonane w ekspresowym tempie. Wizytówki Warszawa czy billboardy to obecnie towar bardzo poszukiwany na rynku, a co za tym idzie potrzeba druku nie zmienia się i z czasem zdecydowanie rośnie.

6 thoughts on “Historia druku

nono

To widzę, ze druk to starocie jest xd

Uper

Druk dobra sprawa, współczuję tym co bez drukarek żyli

natan

Dobrze zrobiony blog, ale pokoloruj tą stronę trochę 😛

a ja uważam

Jakby ludzie pisali sami o nie byłoby analfabetów 😀

Dodaj komentarz